Breaking Bad, Better Call Saul, El Camino: A Breaking Bad Movie i trailery El Camino, czyli ESKALACJA OPOWIEŚCI

która wychodzi poza ramy początku i końca, czym przekracza ustalone porządki i tworzy nowe gatunki a nade wszystko jest rozpączkowanym majstersztykiem budowania napięcia i dostarczania mega wrażeń.

Nie spotkałam się dotąd z takim budowaniem historii, którą zapoczątkował Breaking Bad. Niezwykła pomysłowość konstrukcji opowieści wewnątrz filmu współistnieje z misternie przemyślaną konstrukcją nawiązań: prequelami, sequleami, w których też są retrospekcje i antycypacje. Jestem pod wrażeniem trailera sequela BB, będącego tak prequelem, jak i sequelem El Camino: A Breaking Bad Movie. To jest trailer, który obejrzeć należy nie tylko przed premierą filmu, ale i po tej premierze, bowiem stanowi on także kontynuację El Camino.

Sukces Breaking Bad został wykorzystany i pomnożony. Jak dla mnie, nikt dotąd nigdy nie budował tak napięcia, jak twórcy filmu i jego „dopowieści”. Oto na naszych oczach dzieje się festiwal seriali, filmu i trailerów.

Całą konstrukcję nawiązań przedstawiam w kalendarium poniżej.

KALENDARIUM

20 styczeń 2008 – premiera serialu Breaking Bad.

29 wrzesień 2013 – ukazuje się ostatni odcinek Breaking Bad.

8 luty 2015 – premiera serialu Better Call Saul, prequela Breaking Bad, w którym akcja toczy się 7 lat przed wydarzeniami z BB. Serial ma również wstawki sequelowe wobec BB.

23 sierpień 2019 – Bob Odenkirk, odtwórca roli Saula Goodmana w Breaking Bad i główny bohater sequela BBBetter Call Saul, powiedział, że zakończono zdjęcia do filmowej kontynuacji Breaking Bad – El Camino. Godne uwagi i podziwu jest, że tak długo została ta informacja zachowana w tajemnicy.

25 sierpień 2019 – premiera trailera El Camino, którego celem jest ukazanie daty premiery filmu. Co ciekawe, jest to osobny film wobec filmu-matki.

Oglądamy scenę z przesłuchania Skinny’ego, która nie jest włączona do filmu El Camino, co uzmysłowimy sobie za jakiś czas dopiero, po obejrzeniu całego filmu. A co jeszcze bardziej ciekawe – Skinny jest bez swojej czapki noszonej przez wszystkie odcinki BB, którą, jak się okaże, oddał Jessie’mu (w El Camino). To, że Skinny jest bez swojej nieodłącznej czapki, jest pewną wskazówką umocowaną niezwykle inteligentnie i  przykuwającą naszą uwagę; mamy w pamięci Skinny’ego widzianego tylko i wyłącznie w czapce. Nieobecność czapki na głowie Skinny’ego urasta do rangi intrygującego znaku zapytania.

Trailer, prócz funkcji prymarnej, jest też trailerowym sequelem bez bazy, ale tylko w czasie do obejrzenia El Camino. Trailer nabiera nowych znaczeń, gdy poznajemy film. Zatem trailer ma dwie funkcjonalności: zapowiada film i datę jego premiery i dopowiada film, jest jego suplementem.

Pełny tytuł trailera brzmi: El Camino: A Breaking Bad Movie. Date Announcement. Na końcu pojawia się napis: 10.11.2019.

24 wrzesień 2019 – premiera trailera El Camino ma miejsce około półtora miesiąca przed premierą filmu. Tytuł trailera, to El Camino: A Breaking Bad Movie. Official Trailer. Tłem jest piosenka Reuben and the Dark Black Water, której w pełnej wersji filmu El Camino nie usłyszymy.

11 pazdziernik 2019 – premiera filmu El Camino: A Breaking Bad Movie na Netflixie.


TRAILER EL CAMINO UJAWNIAJĄCY DATĘ PREMIERY FILMU

TRAILER EL CAMINO WŁAŚCIWY

PIOSENKA Z TRAILERA WŁAŚCIWEGO
Piosenka dobrana na zasadzie kontrastu (podobnie jest np. w Peaky Blinders)

Zdjęcia: Netflix

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *